نوشته شده در تاریخ دیدگاه ها

تامین مالی جمعی پمپ بنزین ها

تامین مالی جمعی

مشکل تامین مالی پمپ بنزین ها

با گران شدن بنزین و اجتمالا شناور شدن نرخ بنزین تا 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس ،میزان سرمایه در گردش مورد نیاز پمپ بنزین ها برای خرید محصول افزایش چشمگیری یافته است . این افزایش باعث شده است تا میزان سرمایه درگیر مالکان و بهره بردان پمپ بنزین ها افزایش یابد . با توجه به نرخ تورم کشور بهره وری این سرمایه کاهش یافته است. از سوی دیگر حجم بالای نقدینگی خرد در اختیار مردم که با افزایش تورم عملا غیر قابل استفاده شده است نیز موجبات بروز رکود و کاهش ارزش دارایی مردم را فراهم آورده است . راهکاری تامین مالی جمعی راهی است برای  تامین مالی از طریق سرمایه های خرد از سوی مردم و به کار گیری این سرمایه در شبکه تهیه و توزیع بنزین کشور .

تامین مالی جمعی چیست؟

تامین مالی جمعی یا سرمایه گذاری جمعی بخشی از پدیده گسترده تری بنام جمع سپاری (Crowdsourcing) است.جمع سپاری به برون سپاری یک فعالیت از قبیل تولید ایده،حمایت از تصمیمات و یا مجموعه ای از منابع به انبوه مردم می باشد. در سالهای اخیر  سرمایه گذاری جمعی (Crowdfunding) بعنوان یک مکانیسم مالی جدید در کنار روشهای سرمایه گذاری سنتی پدیدار شده است.

تامین مالی جمعی

پلتفرم تامین مالی  جمعی مبتنی بر بدهی (Debt-based Crowdfunding Crowd lending)

تامین مالی وام محور با 73 درصد از سهم بازار، سریعترین رشد را در میان انواع روش های تامین مالی به خود اختصاص داده است. تامین کننده مالی در نقش وام دهنده ظاهر می شود و به ازای تامین مالی خود به افراد و شرکت ها سود دریافت می کند.
اکثر پلت فرم های تأمین مالی مبتنی بر وام بعنوان پلت فرم های اختصاصی تجاری بطور مستقیم با سایر مؤسسات مالی رقابت می کنند. این کسب و کارها وام های کوچک  را به کشاورزان، سازمان های غیر دولتی و کسب و کارهای کوچک اختصاص می دهند .

 • سرمایه گذاری با دریافت بازده مالی با نرخ بهره توافقی(بازدهی مالی-بازدهی قطعی)
 • تامین مالی با ارائه قرارداد اعتباری به انبوه مردم
 • حامیان کمک های خود را بصورت وام و با دریافت مقداری سود صرف می کنند.
 • تأمین مالی انبوه بر اساس وام دهی اهرم های تکنیکی و نوآوری مالی برای ارتباط با وام دهندگان و وام گیرندگان می باشد که وام دهی فرد به فرد (P2P) نامیده می شود.
 • در ابتدا متقاضی وام جهت تعیین اعتبارو نرخ بهره ارزیابی می شود.حداقل سرمایه مورد نیاز در این پلتفرم ها مبالغ کمی  می باشد.بنابراین تنوع گسترده ای برای سرمایه گذاران با سرمایه محدود را ممکن می سازد.
 • تامین مالی جمعی وام محور یا بدهی محور، زمانی عمل می کند که یک فرد یا یک شرکت برای تجارت خود به دنبال دریافت وام می باشد.
  از طرف دیگر فرد وام دهنده نیز در جستجوی حمشارکت در یک کسب و کار  به منظور یک سرمایه گذاری با سوددهی بیشتر از موسسات مالی و بانک ها است. تأمین مالی جمعی مبتنی بر وام، با صرفه جویی در زمان تأمین مالی  کسب و کار را تسریع می کند .

فرآیند و بازیگران تأمین مالی جمعی پمپ بنزین ها:

تأمین مالی جمعی پمپ بنزین ها سه بازیگر اصلی دارد که فرایند تأمین سرمایه را تسهیل می‌نماید. این بازیگران عبارتند از:

 • مالک یا بهره بردار پمپ بنزین
 • واسطه تأمین سرمایه یا پلتفرم (یونش)
 • و مشارکت کنندگان (حامیان)

 فرایند تأمین سرمایه پمپ بنزین ها به این صورت می‌باشد که ابتدا مالک پمپ بنزین یا شرکت برند توزیع سوخت ، درخواست جلب مشارکت خود را در صفحه‌ای اختصاصی در وبگاه واسط که پلتفرم نامیده می‌شود(مثل یونش) معرفی می‌کند و به عبارت دیگر یک کمپین برای کار خود راه اندازی می‌کند. معرفی فرصت مشارکت شامل اطلاعات گوناگونی می‌باشد که بخشی از آن در دسترس پلتفرم واسط قرار می‌گیرد و بخش دیگر که دارای اطلاعات طبقه‌بندی کمتری است در معرض عموم مردم قرار داده می‌شود. اطلاعاتی نظیر میزان وام درخواستی ،سود پرداختی و دوره بازگشت اصل و سود سرمایه  و همچنین اطلاعات اقتصادی پروژه می‌بایست در اختیار پلتفرم قرار بگیرد تا بتواند راستی آزمایی‌های مورد نظر را در مورد پروژه انجام دهد.

در نهایت با تایید این کمپین ها و معرفی به حامیان از طریق شبکه یونش افراد با تامین مالی جمعی و همیاری یکدیگر سرمایه مورد نیاز پمپ بنزین را تامین میکنند و با ضمانت و اعتبار پلتفرم و شرکت ضمانت کننده آن در این فعالیت اقتصادی سود آور مشارکت میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *