نوشته شده در تاریخ دیدگاه ها

حذف گوگرد از سوخت مایع با کمک فناوری نانو

محققان ایرانی موفق شدند با فناوری نانو گوگرد را از سوخت مایع حذف کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، حذف گوگرد از سوخت مایع با استفاده از فناوری‌نانو، موضوع پایان‌نامه یکی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت بود که پس از موفقیت‌های اولیه در مقیاس آزمایشگاهی در مسیر تجاری‌سازی قرار گرفته است. در حال حاضر این تیم تحقیقاتی رایزنی با شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برای استفاده از این فناوری را آغاز کرده است.

حذف گوگرد از ترکیبات نفتی، بخش بسیار مهمی در تصفیه سوخت‌های هیدروکربنی است. ترکیبات گوگردی مانع از عملکرد مناسب خودرو‌ها شده و سوختن این ترکیبات همراه با آزاد شدن گاز SO ۲ است. انتشار این گاز موجب تشکیل باران‌های اسیدی و سایر مشکلات زیستی از جمله تخریب نمای ساختمان‌ها می‌شود؛ به طور کلی حذف گوگرد از سوخت‌های دیزلی تا کمتر از حد مجاز بسیار ضروری است. با توجه به اهمیت این موضوع یک تیم تحقیقاتی از دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت اقدام به تولید نانوکاتالیست بر پایه اکسید فلز کردند که می‌تواند گوگردزدایی را با سرعت بالا انجام دهد.

الناز عسگری یکی از محققان این پروژه گفت: یکی از ترکیبات موجود در سوخت‌های مایع، گوگرد است که حضور آن در سوخت مشکلات زیست‌محیطی به دنبال داشته و عملکرد خودرو را نیز کاهش می‌دهد. از این رو پالایشگاه‌های تولیدکننده سوخت به دنبال حذف گوگرد هستند. ما در این پروژه با استفاده از تنگستن و وانادیم اقدام به تولید نانوکاتالیستی کردیم که می‌تواند گوگرد را تا حد استاندارد در سوخت کاهش دهد. این کاتالیست روی نمونه سوخت مدل در محیط آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار گرفته و تقریبا تمام گوگرد را از سوخت مدل حذف کرده است. البته پیش‌بینی می‌شود که این کاتالیست بتواند روی سوخت‌های دیزل واقعی، نه مدل آزمایشگاهی نیز کاهش میزان گوگرد را تا کمتر از حد مجاز استاندارد انجام دهد.

او  با اشاره به درباره مزیت‌های این کاتالیست بیان کرد: این کاتالیست بازدهی بالایی دارد به طوری که در مدت زمان بسیار کوتاه می‌تواند گوگرد را از سوخت دیزل حذف کند. در روش‌های رایج معمولا به فشار و دمای بالا نیاز است و همچنین مقدار زیادی هیدروژن مصرف می‌شود در حالی که در این کاتالیست مقدار نیاز به مصرف هیدروژن نبوده و فرآیند در شرایط مناسب‌تری انجام می‌شود؛ بنابراین از نظر هزینه مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

این محقق در پایان گفت: رایزنی با شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انجام شده و در صورت توافق با این شرکت، از این فناوری برای حذف گوگرد در این پالایشگاه استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *