نوشته شده در تاریخ دیدگاه ها

سیستم بازیافت بخارات جایگاه سوخت(کهاب)

طرح کهاب چیست؟

از آن­جایی که بنزین یک سوخت فرار است و به دلیل فشار بخار بالا تمایل زیادی به تبخیر دارد، در سیستم توزیع سوخت جایگاه قسمتی از بنزین مایع به بخار تبدیل می­شود. وظیفۀ سیستم بازیافت بخارات در حقیقت جمع آوری بخارات ایجاد شده و تبدیل مجدد آن­ها به بنزین مایع است.

طرح کهاب
طرح کهاب

اجزای سیستم فرآیند کهاب

اجزای این سیستم عبارتند از : شیرها، شیلنگ نازل، دمنده ها، پمپ های خلأ، گیرنده های آتش یا سیستم های جلوگیری از انتشار شعله، تجهیزات کنترلی و … الزامات مربوط به سیستم بازیافت بخارات عبارتند از :

 • تنها دستگاه های مجاز برچسب خورده توسط مراجع ذی صلاح، اجازۀ کار در سیستم بازیافت بخارات جایگاه سوخت را دارند.
 • در مسیر برگشت بخارات از هر دیسپنسر، لازم است تمهیداتی اندیشیده شود تا زمانی که نازل های سوخت در حالت عادی و خارج از حالت سوخت رسانی قرار دارند، از تخلیۀ بخارات جلوگیری شود.
 • سیستم های بازیافت بخارات که دارای دمنده هستند، فقط باید در صورتی استفاده شوند که درون تمام تجهیزات سیستم از جمله لوله کشی بخارات، مخازن و کلیۀ سیستم بازیافت بخارات، از سیستم ایمنی جلوگیری از انتشار شعله استفاده شده باشد.
 • چنانچه یکی از تجهیزات سیستم، تحت شرایط عملیاتی خود دارای مخلوط بخار و هوای قابل اشتعال باشد و نتواند جلوی ایجاد احتراق این مخلوط را بگیرد، باید طوری طراحی شود که در برابر انفجار داخلی و بدون خراب شدن در خارج مقاومت کند.

فاصله مجاز تجهیزات کهاب

 1. حداقل 3 متر (10 فوت) از خطوط املاک مجاور فاصله داشته باشند.
 2. حداقل 6 متر از هر دیسپنسر در جایگاه فاصله داشته باشند.
 • در صورت عدم دستیابی به فاصله مورد نیاز از خطوط املاک مجاور، باید تدابیری برای محافظت از تجهیزات پردازش بخار در برابر آتش سوزی فراهم می شود. تدابیر قابل قبول برای این منظور شامل موارد زیر است :
 1. محفظه های مقاوم از جنس مواد غیر قابل احتراق و اشتعال باشد . در فاصلۀ حداقل 455 میلیمتر (18 اینچ) از بالای تأسیسات کهاب قرار گیرند.
 2. تجهیزات بازیافت بخارات در زیر زمین نصب شوند.
 3. به وسیلۀ یک سیستم آب پاش مورد تأیید، محافظت شوند.
 • در صورت استفاده از محفظه های محافظ و فضاهای زیرین برای تجهیزات کهاب، برای جلوگیری از پخش شدن و احتراق بخارات باید از یک سری وسایل برای تهویۀ محفظه استفاده کرد. در هیچ حالتی  نباید فاصلۀ کمتر از 1.5 متر از املاک مجاور، ساختمان ها و راه های عبور و مرور داشته باشند.
 • تجهیزات بازیافت بخارات باید به وسیلۀ گارد، فنس و وسایل محافظ دیگر در برابر آسیب ها و صدمات فیزیکی محافظت شوند.
 • تجهیزات و لوازم برقی سیستم بازیافت بخارات باید مطابق با دستورالعمل های فصل 8 همین کد استاندارد نصب و استفاده شوند.
 • لوله های هواکش در سیستم های پردازش بخار به منظور پراکندگی بخارات باید در یک جهت رو به بالا تخلیه شوند. این لوله ها باید حداقل 3.6 متر (12 فوت) بالاتر از سطح خاتمه یابند. محل خروجی ها باید به گونه ای تنظیم و مستقر شوند که بخارات قابل اشتعال جمع و متمرکز نشود . این بخارات نباید به مکان خطرناک و قابل احتراق بروند . و نباید  وارد ساختمان جایگاه و ساختمان های مجاور شوند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *