نوشته شده در تاریخ دیدگاه ها

پاک کننده های سیستم سوخت

تمیز کننده انژگتور

پاک کننده سوخت چه میکند ؟

بنزین ورودی به باک خودرو همواره دارای مقادیری آلودگی و رسوبات است. از میان این آلودگی ها رسوبات کربنی باعث اخلال در روند انتقال و پاشش سوخت و گرفتگی سوزن انژکتور خودرو می‌­شوند. پاک کننده های سیستم سوخت (Fuel System Cleaners) کربن و مواد زائد کربنی تولید شده در سوخت و سیستم سوختی خودرو را از بین برده و تصفیه می­کنند. همچنین این مواد گاهاً به عنوان مواد ضد خوردگی برای جلوگیری از ایجاد واکنش های خوردگی در سیستم ذخیره و انتقال سوخت خودرو نیز معرفی می‌­شوند.واکنش های خوردگی معمولاً در خودروهایی که از اتانول و سوخت های مرتبط با آن استفاده می­کنند رخ می‌­دهد. بسیاری از کارشناسان ادعای ضد خورنده بودن این مکمل ها را رد می­‌کنند.

تمیز کننده انژگتور

پاک کننده انژکتور واقعیت دارد؟

نوع دیگری از پاک کننده ها به پاک کننده انژکتور خودرو معروف هستند که وظیفۀ آن­ها زدودن رسوبات کربنی تشکیل شده بر انژکتور خودرو است که این رسوبات باعث تأثیرات منفی بر راندمان و مسافت پیموده شده توسط سوخت خودرو می­‌شود. ایجاد رسوبات کربن روی انژکتور مشکلی است که به خصوص برای خودروهای با دور موتور بالا مهم و شایع است.

رانندگانی که برای مدت طولانی از خودرو استفاده نمی­‌کنند و کمتر در بزرگراه ها رانندگی می­کنند و بیشتر برای مسافت ها و زمان های کوتاه از خودرو استفاده می‌­کنند، به موتور خودروی خود اجازه نمی‌­دهند به اندازۀ کافی داغ شود تا خود را تمیز کند، از این رو لازم است تا از پاک کننده های سوخت برای تمیز کردن موتور و انژکتور خود استفاده کنند.

تمیز کننده انژکتور

آیا پاک کننده های سوخت لازمند؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند که پاک کننده های سوخت فقط صرفاً کالاهای تجاری ای هستند که فایدۀ چندانی برای خودرو نداشته و فقط پول را از جیب مشتریان خالی می­‌کنند. دلایلی که آن­ها برای این مدعای خود می‌­آورند از قرار زیر است.

انژکتورها سوزن هایی هستند که توسط نیروی فنر روی یک نشیمنگاه فلزی سوار شده اند و قبل از آن­ها فیلتر قرار گرفته است که تمام ناخالصی های سوخت را جذب می­کنند و با کهنه تر شدن منافذ آن کمتر و کوچکتر شده و حتی ناخالصی های بیشتر و ریزتر را هم جذب می­کنند.

از طرفی فشار بنزین درون انژکتور به قدری بالا است که امکان تشکیل رسوب در سوزن انژکتور را نمی­‌دهد. این مکمل های پاک کننده در حقیقت حلال هایی هستند که به صورت مواد روانکار و محافظ بر روی سطوح سیستم سوخت رسان می­‌نشیند و سبب کاهش اصطکاک و فرسودگی سیستم می­شود.

از آن­جایی که این مکمل ها از قیمت نسبتاً بالایی برخوردار هستند و میزان تأثیر مثبت آن­ها بر عمر موتور میتواند در طولانی مدت 10 درصد به عمر موتور بیافزایند، استفاده از این مکمل ها از لحاظ اقتصادی ،با توجه به شرایط امروز بازار خودرو به صرفه است. فارق از این امر حتی در صورتی که بحث صرفۀ اقتصادی مطرح نباشد باید توجه داشت که با توجه به عدم نظارت جدی بر این گونه کالاها، معمولاً تضمینی بر اصل بودن آن­ها وجود ندارد و در صورت تمایل به خرید مکمل ها باید توجه کرد که از برند معتبر و کاملاً دست نخورده و دارای بسته بندی اصلی باشد.شما  میتوانید به راحتی انواع افزودنی های اصل را از فروشگاه یونش سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *