نوشته شده در تاریخ دیدگاه ها

کدام وانت بار‌ها سهمیه بنزین بیشتری می‌گیرند؟

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود رضایی مدیر سامانه هوشمند سوخت با اشاره به سوخت وانت بار‌ها که براساس پیمایش انجام خواهد شد، اظهار کرد: سوخت خودرو‌های عمومی مصوبه هیئت وزیران کارگروهی را دراین رابطه تشکیل داده است که وظیفه مدیریت سهم‌های عمومی را برعهده دارد. وانت بار‌ها که بخش عمده‌ای از خودرو‌ها را تشکیل می‌دهند و حدود ۲ و نیم میلیون در سامانه حمل و نقل و بار کشور به صوت فعال وجود دارد.

او ادامه داد: اطلاعیه سهمیه بندی طبق جدولی که توسط که توسط هیت وزیران به وزارت نفت ابلاغ شده است.  ما برای کلاس ها‌ی مختلف وانت بار برای کم مصرف ۲۰۰ بخش وانت‌های پر مصرف ۳۰۰ لیتر و ۶۰ درصد ان را برای دو گانه سوز‌ها در نظر گرفته بودیم.

مدیر سامانه هوشمند سوخت افزود: مطالبه‌ای که عموما داشتند این بود که بخشی از آنان پیمایش بیشتری داشته پس مطالبات سوخت بیشتری را دارند و ما برای عادلانه کردن این بخش با وزارت صمت، راه و شهرسازی و وزارت نفت طرح‌های مختلفی را در حال بررسی داریم که به طرح پیمایش مشهور است.

رضایی تصریح کرد: این طرح که هنوز اجرای آن آغاز نشده است بخشی از سوخت خودروها را که سوخت پایه بوده ۲۰۰ و تا ۳۰۰ که برای کم مصرف و پر مصرف است به صورت لیتراژی به مالکین خورد وها اختصاص داده می‌شود و مازاد را به صورت اعتباری درکارت بانکی شارژ خواهد کرد که می‌توانند با مراجعه به جایگاه‌های سوخت متناسب با عملکردشان استفاده کنند.

رضایی افزود: طبیعی است ساماندهی این طرح به عهده وزارت‌های سه گانه مذکور است به انجام برسد ما به مرور سهمه لیتراژی را کاهش خواهیم داد و سهمیه اعتباری را متناسب با عملکرد خودرو‌ها اختصاص خواهیم داد.

او ادامه داد: در کارگروه بند هشت هیئت وزریران مطرح شد و تاریخ شروع این طرح که کاهش سهمیه خواهد بود، زمانش مشخص نشده است و به دلیل شویع کرونا تعویق افتاده است. دو نیم میلیون تمام و هم درون شهری و هم برون شهری این طرح مبتنی بر عملکرد و تا وقتی تصویب نشود نمی‌توان گفت مبتنی بر پیمایش است.

این مقام مسئول بیان کرد: اما ثبت نام‌ها شروع شده است و برای تشویق به ساماندهی و ورود به چرخه به این‌تر تیب که هرکس ثبت نام کند علاوه بر ۲۰۰ تا ۳۰۰ لیتر ما به او ۱۵۰ لیتر را تخصیص می‌دهیم، اما بعد از آن متناسب با عملکرد خواهد بود، اما ممکن است برون شهر و درون شهر با مکانیزم‌های متفاوت انجام شود باشد.  عملکرد مبتنی بر اسناد حمل خواهد بود.

رضایی در پاسخ به این سوال که این روش فقط برای وانت بار‌ها بوده یا به سایر خورو‌های بخش عمومی تعمیم پیدا می‌کند؟ اظهار کرد: برای تمام بخش‌های عمومی است که برای اولین بار انجام می‌شود. این سیستم به روزی است و در سایر بخش‌ها مانند تاکسی‌های اینترنتی فعال کردیم که متناسب با عملکرد شان سوخت دریافت خواهند کرد. آژانس‌های شهری و جانبازان سهمیه اعتبا ری هم اختصاص یافته است همچنین و وسایر بخش‌هایی که در کار گروه می‌آید و در صورت تایید به ان‌ها سوخت اختصاص داده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *