نوشته شده در تاریخ دیدگاه ها

بنزین سوپر بزنیم یا بنزین معمولی؟

خودروهای وارداتی به خصوص مدل های مجهز به پیشرانه توربو به شدت به کیفیت سوخت مصرفی حساس هستند. پس از سهمیه بندی بنزین و گران شدن بنزین و ارائه بنزین سوپر در جایگاه ها با نرخ 3500 تومان، ممکن است برخی از صاحبان خودروهای وارداتی نسبت به استفاده از بنزین سوپر تردید داشته باشند و به سمت بنزین معمولی بروند. در این خصوص دبیر انجمن واردکنندگان خودرو معتقد است که در صورت استفاده از بنزین سوپر، این خودروها با هیچ مشکلی مواجه نخواهند شد.
به نقل از گسترش نیوز، مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در مورد سوخت مصرفی خودروهای وارداتی گفت: وقتی در یک خودروی یورو6 یا یورو5 بنزین سوپر می زنید، عملا تغییر را احساس می کنید، بدین صورت که هم صدای پیشرانه و هم میزان مصرف سوخت کاهش می یابد. این مورد را از روی سیستم هایی که در خودروها مصرف میانگین سوخت را نشان می دهند، می توان متوجه شد. صاحبان خودروهای وارداتی از بنزین سوپر استفاده کنند، زیرا هم پیمایش بیشتری دارد و هم تعمیر ونگهداری آن نیز کمتر می شود.
تفاوت قیمیت یک باک بنزین سوپر با معمولی
وی در ادامه افزود: یک باک 60 لیتری بنزین سوپر 210 هزار تومان است و یک باک بنزین معمولی 180 هزار تومان، بنابراین تفاوت بنزین سوپر با معمولی 30 هزار تومان است که می تواند به عمر پیشرانه خودرو کمک کند. همچنین اگر شما در خودروهای دارای توربو از بنزین معمولی استفاده کنید، قطعا خودروی شما دچار مشکل خواهد شد.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره کیفیت بنزین گفت: در تهران کیفیت بنزین بهتر شده اما ۲ ماه قبل کیفیت بنزین به شدت پایین بود. در ۳ شرکت عرضه کننده خودروهای وارداتی مشکلی به وجود آمده بود که خودروها اصطلاحا شاتون زده بودند. این خودروها که از برندهای معروف و مجهز به پیشرانه توربو بودند. شاتون زدن این نوع خودروها که برند آن‌ها در دنیا به شدت مطرح است کمی عجیب به نظر می‌رسید. حتی یک عده از مشتریان شکایت کردند و شرایط به مذاکره با شرکت‌های خارجی رسید.
گوگرد بیش از حد بنزین
دادفر در ادامه درباره میزان گوگرد بنزین گفت: شرکت های خارجی درباره نوع بنزین مصرف شده سوال کردند و این موضوع باعث شد تا کیفیت بنزین استان هایی مانند تهران، اصفهان، قم و یزد نمونه برداری و مشخص شود که میزان گوگرد مصرفی در این بنزین ها زیاد است و عدد اکتان 91 را نشان دهد. در نتیجه جرقه‌ زنی دیرتر انجام شود و برای موتور‌های توربو مشکل به وجود می آید، ضمن این که ریتم پیستون ها به هم می خورد و در نهایت با مشکل شاتون زدن مواجه می شدند.
بیشتر مکمل ها تقلبی هستند
وی در خصوص استفاده از مکمل‌ها نیز اظهار کرد: در مورد مکمل‌ها طی بررسی‌هایی که صورت گرفت متوجه شدیم که اکثر آن‌ها نیز تقلبی هستند. مکمل اگر اصل باشد تاثیر دارد اما بالغ بر ۱۲ مکمل را جمع و آزمایش کردیم و اکثر آن‌ها تقلبی بودند.
دادفر در پایان تصریج کرد: در یک ماه و نیم گذشته مراجعات در مورد خرابی ناشی از مصرف بنزین کم کیفیت کاهش یافته است. زمانی که چنین اتفاقاتی رخ می دهد، افراد باید هزینه آن را پرداخت کنند و شرکت ها مسئول نیستند. در این مورد افراد می توانند از وزارت نفت شکایت کنند. در دفترچه راهنمای خودروها نوشته که باید از بنزین یورو ۶ یا یورو ۵ استفاده شود. بنزین های سوپر مشکلی برای خودروهای وارداتی ندارد و صاحبان می توانند از آن‌ها استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *