نوشته شده در تاریخ دیدگاه ها

فیلتر هوا و نقش آن در کاهش مصرف سوخت

فلیتر هوا در کاهش مصرف سوخت

فیلتر هوا در خودرو بسیار مهم و ضروری است. در واقع  این قطعه  نقش اساسی را در احتراق موثر و بهینه خودرو ایفا می کند. به عبارت دیگر عملکرد این قطعه در اتومبیلها  مشابه ریه در بدن انسان است. از این رو آلودگی و مسدود شدن آن می تواند به اصطلاح تنفس خودرو را با مشکل مواجه کند.

نقش فیلتر هوا در سوخت

فیلتر هوا تاثیر به سزایی در  سوختن صحیح بنزین در خودرو دارد.به گونه ای که در صورت کثیف و مسدود بودن آن، هوا به درستی به محیط احتراق نمی رسد از این رو بنزین کامل نخواهد سوخت.این امر موجب می شود تا مصرف بنزین در اتومبیل افزایش پیدا کند.

با این وجود اصلی ترین نقش فیلتر هوا در اتومبیل، همان تصفیه هوای ورودی به سیستم احتراق و سوخت است. با اینکه قیمت این قطعه در مقایسه با سایر قطعات اتومبیل بسیار کم و ارزان قیمت است اما عدم توجه به آن می تواند مشکلات عدیده و هزینه های گزافی را به دنبال داشته باشد.

با توجه به این نقش و تاثیر فیلتر هوا در خودرو باید در نگهداری و تعویض آن دقت نمایید. در منابع و دستورالعمل های مختلف  در مورد زمان مناسب تعویض فیلتر هوا اطلاعاتی را ارائه شده است . شما عزیزان می توانید با مطالعه آن در زمان مناسب به تعویض این قطعه در اتومبیل خود بپردازید تا از هزینه های ناشی از مسدود شدن آن جلوگیری نمایید.

فیلتر هوای مورد استفاده در اتومبیل ها معمولا از نوع کاغذی است که دارای قیمت پایینی است و تعویض آن نیز کار نسبتا ساده ای است و شما می توانید بدون نیاز به کمک گرفتن از مکانیک، خودتان این کار را انجام دهید.

تعویض به موقع

با تعویض به موقع فیلتر هوای خودرو و تمیز نگه داشتن آن راندمان موتور خودرو افزایش می یابد و احتراق سوخت خودرو کامل تر می شود و به میزان زیادی در مصرف سوخت خودرو صرفه جویی می شود.برای احتراق موتور خودرو لازم است ترکیبی از اکسیژن و هوا وارد محفظه موتور شود و هیچ گونه مواد مضر و گرد و خاک نباید وارد موتور خودرو شود و در صورتی که این مواد مضر وارد محفظه موتور خودرو شود عملکرد موتور خودرو دچار مشکل می شود.

هوایی که وارد خودرو می شود حاوی ذرات گرد و غبار و شن و … است و فیلتر هوا درمسیر ورود هوا به درون موتور خودرو قرار می گیرد و از وارد شدن گرد و غبار همراه هوا به درون موتور جلوگیری می کند و با حرکت هر کیلومتر خودرو و ورود هوا به درون محفظه گرد و غبار همراه هوا بر روی این قطعه انباشته می شود و پس از مدتی با افزایش میزان گرد و غبار انباشته شده روی آن ،مقاومت فیلتر هوا بیشتر شده و از ورود اکسیژن و هوای لازم برای سوخت موتور نیز جلوگیری می کند این امر موجب کاهش قدرت موتور خودرو و افزایش مصرف سوخت موتور خودرو می شودبنابراین وجود این قطعه و تعویض به موقع آن نقش مهمی در سوخت موتور خودرو دارد.

تاثیر بر استهلاک موتور خودرو

در صورتی که فیلتر هوا در موتور خودرو وجود نداشته باشد و یا فیلتر هوای موجود در موتور خودرو کثیف باشد گرد و غبار و ذرات آلاینده ای که در هوا وجود دارد به اجزای موتور صدمات زیادی وارد می کند و موجب فرسایش اجزای مختلف موتور خودرو می شود و ورود گرد و غبار به درون موتور خودرو در بلند مدت آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند.
فیلتر هوای خودرو باید آلودگی هوا را در حد نیاز جذب کند اما نباید به اندازه ای مسدود شود که از ورود هوای تمیز به درون موتور خودرو جلوگیری کند و توام مکش موتور خودرو را کاهش دهد.
با استفاده از فیلتر هوا در موتور خودرو علاوه بر کاهش مصرف سوخت می توان عمر مفید موتور خودرو را افزایش داد و آلودگی هوا را به میزان زیادی کاهش داد.بنابراین لازم است به صورت دوره ای ر فیلتر هوای خودرو چک شود و در صورت کثیف بودن تعویض شود.

مطالب دیگر مجله یونش را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *