نوشته شده در تاریخ دیدگاه ها

ثبت روزانه ۴۰ هزار تقاضا برای دوگانه‌سوز‌کردن خودرو

فرارو/ این کارشناس اقتصاد انرژی با بیان راهکارهایی که می‌توانست از سوی دولت انجام گیرد اما مغفول ماند، تصریح می‌کند: دولت می‌توانست دوباره جایگاه‌هایی که برای CNG تعطیل شده‌اند را فعال کند و به تولیدکنندگان CNG و چیت آماده‌باش دهد که دیر یا زود در سه تا پنج ماه آینده،‌ سهمیه‌بندی صورت می‌گیرد، اما چنین نکردند و بزرگ‌ترین تولیدکننده CNG که 9 خط تولید مخزن داشته، هشت خط آن تعطیل بوده است. آیا این تولیدکننده نمی‌توانست اگر زودتر مطلع می‌شد از سه تا چهار ماه قبل تولید می‌کرد و در مقابل متقاضیان امروز CNG می‌توانستیم پاسخ فوری داشته باشیم؟

از وقتی سهمیه‌بندی بنزین آغاز شده است، به گفته رئیس انجمن صنفی CNG و صنایع وابسته، روزانه حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار درخواست برای تبدیل خودروهای بنزین‌سوز به دوگانه‌سوز در کل کشور ثبت می‌شود. این در حالی است که با توجه به این حجم از تقاضا که طبیعتا پس از گرانی بنزین، به‌عنوان یک تصمیم جدی از سوی مصرف‌کنندگان اتخاذ می‌شود، انتظار می‌رفت دولت زمینه را برای افزایش زیرساخت‌های این بخش فراهم کند؛ اما آن‌گونه که مطلعان خبر می‌دهند، به علت حجم بالای متقاضیان، توان کافی برای پوشش‌دهی تقاضا سخت می‌شود و خبر رسیده صف انتظار تا چهار ماه آینده نیز ثبت شده است.
هرچند رئیس انجمن CNG و صنایع وابسته این زمان را تا دو ماه اعلام می‌کند؛ اما این گفته نیز گواه آن است که بسترسازی‌های کافی انجام نشده است و حتی فعالان این حوزه نیز مثل مردم، با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن سورپرایز شده‌اند.

سوئیچ از بنزین به گاز
جواد نوفرستی، کارشناس اقتصاد انرژی، در این زمینه می‌گوید: CNG قبل از 24 آبان، روزانه 19 میلیون متر‌مکعب فروش داشت. این میزان در سومین روز سهمیه‌بندی به 22 میلیون متر‌مکعب رسید و احتمالا اکنون به 25 میلیون مترمکعب رسیده باشد. در محاسبه‌ای مشخص شد که با اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و گران‌کردن آن، این رقم تا تابستان می‌تواند به 30 میلیون مترمکعب برسد. این یعنی 11میلیون لیتر از مصرف بنزین کم شده و به CNG اضافه می‌شود. هر لیتر بنزین معادل یک‌ مترمکعب CNG است. اینکه احتمال کاهش مصرف بنزین تا 80 میلیون لیتر امکان‌پذیر است، به دلیل وجود CNG است؛ این بستر می‌تواند کمک‌کننده برای کاهش فروش بنزین باشد.

بی‌اطلاعی عجیب فعالان CNG از زمان اجرای سهمیه‌بندی
این کارشناس اقتصاد انرژی با بیان اینکه در‌حال‌حاضر دوهزار‌و 500 جایگاه CNG و چهار‌میلیون‌و 500 هزار خودروی دوگانه‌سوز در کشور وجود دارد که نصف آن را حتی در سال 86 نداشتیم، می‌گوید: اکنون بستری فراهم است که سوئیچ از بنزین به CNG را به‌خصوص در خودروهای پرکار مانند تاکسی فراهم می‌کند.
او با نقد عدم اطلاع‌رسانی به فعالان صنعت CNG برای آغاز اجرای سهمیه‌بندی و گرانی بنزین می‌افزاید: اعلام آمادگی در این زمینه به صنعت CNG هم داده نشد تا ظرفیت‌سازی‌های لازم را انجام دهد. تولیدکنندگان مخازن CNG و چیت CNG و دوگانه‌سوز‌کردن آن، روز جمعه 24 آبان از سهمیه‌بندی بنزین خبردار شدند؛ یعنی حتی ایده‌پردازان اجرای این طرح، به ذهنشان هم خطور نکرده بود به این تولیدکنندگان کمک کنند که تولید CNG را افزایش دهند. به گفته او، در‌حال‌حاضر هر تماسی که برای دوگانه‌سوزکردن خودروهای CNG صورت می‌گیرد، شرکت مربوطه وقت چهار ماه بعد را به مشتری می‌دهد؛ زیرا شرکت تولیدکننده CNG تولید کافی برای نیاز ایجادشده ندارد.

ورشکستگی با یک تصمیم اشتباه
او در ادامه می‌گوید: صنعت CNG تماما از سوی بخش خصوصی با حدود دو میلیارد دلار در اواسط دهه 1380 رونق گرفت. تولیدکنندگان مخازن، چیت و کارگاه‌های تجهیز خودرو همه و همه از سوی بخش‌ خصوصی انجام می‌شود؛ با‌این‌حال در سال 1390، یعنی اواسط دولت دوم محمود احمدی‌نژاد، چون تقاضا به‌شدت به سمت CNG رفت، تصمیم اشتباهی گرفتند.
در آن مقطع، نامه‌ کتبی در این زمینه از شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت دریافت کردیم که تأکید داشت توسعه CNG دیگر در سیاست‌های دولت نیست! به همین دلیل قیمت CNG را یکباره افزایش دادند و به بنزین نزدیک کردند. این اتفاق در سال 1390 سبب شد تقریبا تمام سرمایه‌گذاران بخش خصوصی زیان هنگفتی ببینند و ورشکست شوند. این اتفاق در دو سال آخر دولت محمود احمدی‌نژاد و شش سال حسن روحانی هم تکرار شد.

نوفرستی ادامه می‌دهد: بالاترین رکورد فروش CNG مربوط به سال‌های 1389 و 1390 در حدود 22 میلیون مترمکعب است. در این فاصله، مصرف بنزین 50 درصد رشد کرده است؛ اما مصرف‌ CNG نه‌تنها رشد نکرده، بلکه به 19میلیون مترمکعب رسیده است. به همین راحتی نیز سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بازنمی‌گردند. آنها می‌ترسند که دوباره سرمایه‌گذاری کنند و یکباره دولت نرخ CNG را به نرخ بنزین نزدیک کند. بنابراین آنها از دولت تضمین می‌خواهند که دولت فاصله قیمتی CNG و بنزین را رعایت کند؛ زیرا این بدیهی بود که تا سهمیه‌بندی بنزین آغاز شود، به‌سرعت مصرف به سمت CNG سوئیچ می‌شود و تقاضا برای دوگانه‌سوز‌کردن خودرو افزایش می‌یابد.
این کارشناس اقتصاد انرژی با بیان راهکارهایی که می‌توانست از سوی دولت انجام گیرد اما مغفول ماند، تصریح می‌کند: دولت می‌توانست دوباره جایگاه‌هایی که برای CNG تعطیل شده‌اند را فعال کند و به تولیدکنندگان CNG و چیت آماده‌باش دهد که دیر یا زود در سه تا پنج ماه آینده،‌ سهمیه‌بندی صورت می‌گیرد، اما چنین نکردند و بزرگ‌ترین تولیدکننده CNG که 9 خط تولید مخزن داشته، هشت خط آن تعطیل بوده است. آیا این تولیدکننده نمی‌توانست اگر زودتر مطلع می‌شد از سه تا چهار ماه قبل تولید می‌کرد و در مقابل متقاضیان امروز CNG می‌توانستیم پاسخ فوری داشته باشیم؟
تولید چیت در قم، 130 کارگر داشته که اکنون به 30 کارگر آن را کاهش داده و برای ایران‌خودرو تولید قطعه می‌کرد. اکنون که نمی‌تواند ضربتی کارگران خود را افزایش دهد و به تولید بپردازد. این اقدامات نیازمند سرمایه‌ در گردش است. او یادآور می‌شود: هرچه از مصرف بنزین کم شده و به مصرف CNG اضافه شود، هم به نفع راننده است زیرا هزینه سوخت او کم می‌شود و هم به نفع جامعه است زیرا آلودگی هوا با CNG کمتر است و هم به نفع اقتصاد کشور و خود دولت است، زیرا هر لیتر بنزینی که به CNG تبدیل شود، می‌تواند برای صادرات کشور در نظر گرفته شده و به درآمد دولت و کشور افزوده شود.

‌جایگاه‌ها با ۵۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند
اردشیر دادرس، رئیس انجمن CNG و صنایع وابسته، با بیان اینکه جایگاه‌ها با ۵۰ تا ۶۰ درصد ظرفیت خود مشغول به کار هستند، می‌گوید: واقعیت آن است که در حوزه مشکلی نداریم.
او با اشاره به اقتصادی‌بودن خودروهای دوگانه‌سوز، می‌افزاید: دولت باید راهکارهای تشویقی و انگیزشی ارائه دهد تا صاحبان خودرو به دوگانه‌سوزکردن خودروهای خود ترغیب شوند. در کنار آن، درنظرگرفتن بسته حمایتی ضروری است تا همه متقاضیان به‌ویژه در کلان‌شهرها، دسترسی کافی به آن داشته باشند.

‌کارت سوخت گاز راه‌اندازی می‌شود؟
دادرس با اشاره به پیشنهاد راه‌اندازی کارت سوخت گاز تشریح می‌کند: پیشنهاد دادیم کارت سوخت گاز را به همان میزان سهمیه‌ای که برای خودروها تعیین کرده‌اند، ۱۰درصد از درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین را به کارت اعتباری گاز اختصاص دهند و در این بسته حمایتی، در ۱۵ روز دوم‌ ماه که سهمیه کارت سوخت بنزین افراد به اتمام می‌رسد، آنها بتوانند از گاز استفاده کنند.

‌چرا کارت سوخت گاز؟
او با بیان اینکه ضرورت دارد کارت سوخت گاز، رایگان باشد، ادامه می‌دهد: این اقدام سبب می‌شود افراد به استفاده از گاز به جای بنزین ترغیب شوند. این طرح از سوی انجمن به دولت و مجلس پیشنهاد شده است و باید دید در ستاد هدفمندی یارانه‌ها تا چه اندازه از آن بهره گرفته می‌شود.
رئیس انجمن صنفی CNG و صنایع وابسته با اشاره به مزایای استفاده از کارت اعتباری گاز، تصریح می‌کند: دولت با این بسته حمایتی می‌تواند از مصرف بیشتر بنزین جلوگیری کند. در کنار آن، آلودگی هوا کم می‌شود. همچنین به جای یارانه نقدی، کالای گاز در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و از سویی به ازای هر میزان بنزینی که صرفه‌جویی می‌شود، دولت می‌تواند بنزین ذخیره‌شده را صادر و برای خود و کشور درآمدزایی ایجاد کند.
دادرس با اشاره به اینکه در کشور چهار کارخانه بزرگ ساخت مخزن داریم، می‌گوید: به‌تازگی مخازن کامپوزین نیز به‌عنوان نسل چهارم مخازن در ایران تولید می‌شود. موضوع اصلی بر سر کارگاه‌های تبدیل و تست است که اتاق اصناف و اتحادیه روی آن کار می‌کند تا بتواند جواب‌گوی متقاضیان باشد.
او با بیان اینکه پس از اجرائی‌شدن سهمیه‌بندی بنزین، استقبال قابل توجهی از دوگانه‌سوزشدن خودروها صورت گرفت، می‌افزاید: در تلاش هستیم با بسترسازی‌ بتوانیم رسیدگی بهتری به متقاضیان داشته باشیم و به روند دوگانه‌سوزکردن خودروها سرعت بخشیم.

‌متقاضیان در صف انتظار
دادرس با بیان اینکه روزانه ۳۰ تا ۴۰ هزار تقاضا برای دوگانه‌سوزشدن خودروها در کشور ثبت می‌شود، تصریح می‌کند: در حال حاضر نوبت‌دهی از طریق سایت دوگانه‌سوزکردن خودروها ادامه دارد و افراد زیادی در صف انتظار قرار دارند که امید می‌رود این ماه و ماه‌ آینده نوبت‌دهی آنها صورت بپذیرد و کمتر از دو ماه، تبدیل خودروهای بنزینی به دوگانه‌سوز انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.