نوشته شده در تاریخ دیدگاه ها

رسانه های داخلی و طرح سهمیه بندی بنزین

تهران- ایرنا- رسانه های کشور امروز نیز به تجزیه و تحلیل اخبار مربوط به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین پرداختند و واکنش‌ها نسبت به اظهارات رییس جمهوری درباره این طرح و اصلاح نرخ بنزین را در صدر اخبار و گزارش های خود قرار داده اند.

به گزارش‌ گروه نشریات خبری ایرنا، سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به منظور افزایش توان مالی اقشار کم درآمد صورت پذیرفت و دولت بر اساس این طرح به اعطای یارانه معیشتی به چندین میلیون نفر پرداخت.

رسانه‌های منتسب به جریان اصلاح‌طلب واکنش‌ها به اظهارات حسن روحانی درباره بی اطلاعی از آغاز سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین را مورد توجه قرار داده اند.

رسانه‌های اصولگرا نیز تاکید مقامات کشور و نمایندگان مجلس در واکنش به سخنان تأمل‌برانگیز رئیس‌جمهور درباره بی‌ خبری از افزایش قیمت بنزین را مورد بررسی قرار دادند.

رسانه های اصلاح طلب

واکنش ها به سخنان حسن روحانی از اجرای طرح اصلاح نزخ بنزین

تیتر نخست روزنامه آفتاب یزد ” به اظهارات اخیر روحانی” اختصاص یافته است.

روزنامه آفتاب یزد: یکی از آسیب‌هایی که کشور ما در سال‌های اخیر به آن مبتلا شده است عدم مسئولیت پذیری مدیران در رده‌های مختلف در قبال وظایف و کارهایی است که برعهده دارند .

این یادداشت به قلم حمید قزوینی می افزاید: اظهارات روز چهارشنبه آقای روحانی مصداق بارز و روشن این مسئولیت ناپذیری است، وقتی رئیس جمهور در رسانه ملی با یک لحن مطایبه آمیز بیان می‌کند من هم صبح آن روز مطلع افزایش قیمت بنزین شدم و از مسئولیت اتفاقی که افتاده شانه خالی می‌کند، دیگر ببینید که زیر مجموعه ایشان در قبال این مسئله و حوادثی که در پی آن به وجود آمد چگونه عمل می‌کنند. این در حالی است که در هفته گذشته گزارش‌ها و اخباری از نماینده مجلس مطرح شد که آن‌ها پیشتر شایعاتی مبنی براینکه احتمالا قرار است به زودی چنین تصمیمی‌اجرایی شود به گوششان رسیده بود. وقتی شایعه چنین تصمیمی‌به مجلس می‌رسد مفهومش این است که باید حتما در رده‌های بالای دولت این موضوع به طور جدی مطرح شده باشد.

«اعتماد» از واکنش‌ها به بی‌خبری حسن روحانی از اجرای طرح اصلاح نرخ بنزین  با عنوان “همه علیه رییس‌جمهور رییس‌جمهور علیه خودش” گزارش می‌دهد.

این روزنامه به نقل از رییس جمهور: «من هم مثل مردم جمعه فهمیدم که قیمت بنزین تغییر کرده است» جمله‌ای است هر چند کوتاه اما با دامنه گسترده‌ای از تبعات و واکنش‌ها. چهارشنبه شب بود که رییس‌جمهوری در جریان سفر به مناطق زلزله‌زده شمال شرق کشور، در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی مدعی شد که از زمان و شیوه اجرای طرح اصلاح نرخ بنزین خبر نداشته؛ چراکه مسوولیت آن را به وزارت کشور و شورای عالی امنیت ملی واگذار کرده‌ بود. ترکیب شنیدن «خبر نداشتم» از سوی رییس‌جمهوری با شنیدن و دیدن خنده‌های حسن روحانی هنگام ادای این جمله، آن هم در شرایطی که مردم به وضعیت معیشتی اعتراض داشته، برای بیان اعتراض‌شان راهی خیابان شدند و در این میان تعدادی از شهروندان- چه از مردم و چه از نیروهای انتظامی- کشته شده‌اند، چنان ناخوشایند و عجیب به نظر می‌رسید که تمام دو روز گذشته از چهره‌های سیاسی تا کاربران فضای مجازی و حتی مجریان و هنرپیشه‌ها به آن واکنش نشان دادند و البته طبیعی است که در این وانفسا هیچ‌ یک از واکنش‌ها در راستای همراهی و همدلی با دولت نبود، حتی از سوی جریان یا کنشگرانی که خود در رای‌آوری حسن روحانی تاثیرگذار بوده‌اند. از همین‌رو این «بی‌خبری» آنقدر عجیب، غیرقابل‌ درک و باور به نظر می‌رسد که همین غیرقابل درک بودن است که حامیان سرسخت را وادار به سکوت و حامیان سابق و مخالفان را به واکنش واداشته است.

این روزنامه همچنین با انتخاب تیتر “خشم، شرم، ناباوری و باقی ماجرا” به نقل از غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، در صفحه توییتر خود به این سخنان واکنش نشان داد و نوشت: «به عنوان یکی از حامیان این دولت غرق در عرق شرم از مصاحبه وزیر کشور بودم که سخنان همراه با قهقهه جناب رییس‌جمهوری پاک ناامیدمان کرد. دریغ از کمی انصاف و احساس تدبیر.»

اما فارغ از خشم یا عذرخواهی، غیرقابل باور بودن گزاره مورد تاکید حسن روحانی، تنها برای شهروندان نبوده و حتی کسانی که سال‌ها پیش‌دستی بر آتش دولت‌داری داشته‌اند نیز نتوانسته‌اندبا این حرف کنار بیایند. چه آنکه عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات نیز در توییتر خود نوشت: «آقای رییس‌جمهوری من سخنان شما را در مورد بی‌اطلاعی از تاریخ اجرای سیاست جدید بنزین باور نکردم و گمانم بر این است که بسیاری دیگر از مردم ایران نیز چنین باوری ندارند. وای بر ما اگر راست گفته باشید و از چنین موضوعی بی‌اطلاع بوده‌اید.»

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم  محمدحسین لطف‌الهی می نویسد: حامیان دولت از مردم خجالت می‌کشند

در ادامه یادداشت آمده است: کنار گذاشته شدن مجلس شورای اسلامی از تصمیم‌گیری در خصوص افزایش قیمت بنزین، یکی از جرقه‌های آغاز ماجرائی شد که کشور را بیش از یک هفته درگیر خود کرد و اثر آن احتمالا تا مدت زیادی باقی خواهد ماند؛ اتفاقی که از بی‌اعتمادی جدی مردم به مسئولان خبر می‌داد و شاید هشداری بود برای مسئولان که هرچه سریع‌تر بازنگری جدی در سیاست‌ها و عملکرد خود داشته باشند. «آرمان ملی» در گفت‌وگو با پروانه سلحشوری نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی به بررسی این موضوع پرداخته است. این عضو فراکسیون امید می‌گوید از دی‌ماه ۹۶ هیچ‌ تلاشی برای ترمیم شکافی که ایجاد شده، اتفاق نیفتاده و اگر در خصوص اتفاقات سال ۹۸ نیز همان شرایط تکرار شود، آینده خطرناک خواهد بود.

رفتارشناسی مسئولان در خصوص اتفاقات بنزینی، موضوعی است که روزنامه ابتکار به آن توجه داشته است.

دربخشی از این یادداشت به قلم محمدعلی وکیلی می خوانیم: افزایش قیمت بنزین و اعتراضات خیابانی به آن، آشوب و آشفتگی در عرصه عمومی ساخته است. کف خیابان بعضاً دچار آشوب و عرصه رسمی قدرت مبتلا به آشفتگی شده است! تناقض و گاه تنازع در عرضه روایت‏های رسمی این آشفتگی در ساحت قدرت را نشان می‏دهد. گذشته از این نزاع‏ها، به نظرم همه دوستداران کشور باید دست‏کم در چند نکته توافق کنند تا امیدی به اصلاح امور باشد.

اعتراض «حق طبیعی» هر شهروند است. حقی که قانون اساسیِ ما آن را به رسمیت شناخته است. معنای حق طبیعی این است که خدشه‏ناپذیر است و بر هر امری اولویت دارد. لذا با هر بهانه‏ای نمی‏توان آن را نقض کرد. یکی از موارد نقض آن، بالا بردنِ میزانِ خشونت در آن است؛ چراکه تولید خشونت از هر طرف، به طور طبیعی مجوز خشونت به طرف مقابل هم می‏دهد. بالا رفتن هزینه اعتراض، یک قربانی بزرگ دارد: «حق اعتراض!» لذا این خشونت و این هزینه سرسام‏آور در اعتراضات، عملاً به ذبح حق اعتراض می‏انجامد. خشونت می‏تواند از هر طرفی آغاز شود(حکومت، مردم و یا دشمن)، اما باید بدانیم حفظ این حق بر ذمه حکومت است. حتی اگر دشمن در پی مهندسی اعتراضات برای بالابردنِ هزینه و خشونت آن است، جلوگیری از این کار بر عهده حکومت است. بالارفتنِ خشونت اعتراضات، به معنای عدم توفیق حکومت در انجام یکی از وظایفش و عدم صیانت از یکی از حقوق بنیادین شهروندان است.

روزنامه ایران در صفحه نخست خود به تحلیل عباس عبدی از ریشه‌های حوادث اخیر “درباره بی‌اعتمادی و ناامیدی به‌آینده فکر کنیم” پرداخته و می نویسد: از شکاف در ساخت قدرت به ناتوانی در تصمیم ملی رسیده است

عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی-اجتماعی، ریشه حوادث آبان ماه را فراتر از تصمیم‌گیری درباره بنزین دانست و با تحلیل این وقایع با سه رویکرد مدیریتی، امنیتی و جامعه شناختی، تأکید کرد که اعمال ناگهانی افزایش قیمت بنزین، ناشی از شکاف شدید در ساخت قدرت است که به مردم این پیام را می‌دهد که ما (حاکمیت) اتحادی در این مسأله نداریم، پس خودتان در این باره اقدام کنید.

وی اظهار کرد که اتفاقات اخیر یک تحول کیفی در وضعیت جامعه ایران است که قابل قیاس با حوادث ۹۶ و ٨٨ نبود. ما از این به بعد نمی‌توانیم آرایش نیروها و مسائل و روابط آنها را در چارچوب گذشته تحلیل کنیم.

سوء استفاده دلواپسان از گرانی بنزین زنگنه می‌ماند، تیتری است که روزنامه جهان صنعت برگزیده است.

این روزنامه در ادامه گزارش می افزاید: در حالی دلواپسان بار دیگر به دنبال استیضاح شیخ‌الوزرا برای کارهای کرده و نکرده‌اش هستند که به نظر می‌رسد پشت پرده این اقدام همچون استیضاح دیگر اعضای کابینه دولت مقاصدی جز واکاوی مسائل مطرح شده است.

نمایندگان حذف کارت سوخت و راه‌اندازی مجدد آن، افزایش قاچاق سوخت، ارائه‌ اطلاعات غلط درباره افزایش قیمت بنزین، عدم صداقت درباره‌ علت گران شدن نرخ بنزین، وجود دستگاه کارتخوان در دفتر وزارت نفت، ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میادین مشترک گازی و نفتی، اتخاذ برخی تصمیمات نادرست در واگذاری‌ها و همچنین عدم توجه به توسعه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و فرآورده‌های نفتی را از دلایل استیضاح شیخ‌الوزرا اعلام کرده‌اند. اما به نظر می‌رسد همچون استیضاح دیگر وزیران این دلایل تنها بهانه‌ای است برای تسلیم این وزیر کهنه‌کار در برابر خواسته‌هایشان.

خبرگزاری ایسنا  تیتر “شـــعـــبــده‌بـــازان بـــنــزیــــن” را برجسته سازی کرده و در ادامه نوشت: نخستین دقایق اعلام افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین

شعبده‌بازها یک اصل اولیه دارند و آن این است که توجه تماشاگران را به چیز دیگری – به جز کاری که در حال انجام آن هستند – جلب می‌کنند. منتقدان دولت، خواسته یا ناخواسته توجه مردم را در غالب موارد به سوی اتفاقاتی جلب کردند که دربرگیری بیشتری داشته و جذاب باشد.

به گزارش ایسنا،‌ شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، پس از چندین جلسه بررسی قیمت سوخت، تصمیم گرفت تا قیمت بنزین را افزایش دهد. مقام معظم رهبری نیز تاکید کردند که از مصوبات این شورا حمایت خواهند کرد. در واکنش به این تحولات‌، اعتراض‌ها و اغتشاش‌هایی شکل گرفت. اموال عمومی آسیب دید و عده‌ای جان باختند.

تارنمای خبرآنلاین در صفحه نخست خود می نویسد: چرا مخالفان دولت، زخمهای انتخاباتیشان را با بنزین درمان می کنند؟

این تارنما به یادداشت اعتماد اشاره کرده و نوشت: یک راهش همین است که قیافه «شرمنده» به خود بگیریم و با به کار بردن تعابیری احساسی از کرده و نکرده خود ابراز پشیمانی کنیم و حتی از مردم عذر بخواهیم.

اگر سلبریتی‌ها یا غیر اهل سیاست چنین کنند بر آنها حرجی نیست. آنها پیچیدگی‌های دنیای سیاست را تاب نمی‌آورند، خیلی زود از عواطف و هیجانات درست و غلط‌شان پیروی می‌کنند و درصدد جبران مافات برمی‌آیند. آنها که احساسی رای داده بودند امروز هم احساسی رای خود را پس می‌گیرند… اما آیا اظهار شرمندگی از سیاستمداران کارکشته هم مسموع است؟ درست است که همه این سروصداها از گور بنزین بلند شده اما کیست که نداند، قضیه منحصر به بنزین و تصمیم دولت نیست. به این بهانه زخم‌های کهنه- حتی زخم‌های انتخاباتی که هرگز التیام نیافتند- سر باز کرده‌اند و وضعیت پیچیده‌ای را برای کشور و حاکمیت و دولت رقم زده‌اند.

یارانه معیشتی دولت

در یادداشت روزنامه همدلی “یارانه معیشتی و وعده‌های دولت” انعکاس ویژه ای یافته است.

دکتر صلاح‌الدین هرسنی ‪در این یادداشت آورده است: همچنان که عمر حباب‌ها بسیار کوتاه و اندک و ترکیدنی است و حیات آنها به سر سوزنی بسته است، به نظر می‌رسد وعده‌های دولت نیز در مسئله اختصاص یارانه معیشتی به سان حباب عمل می‌کند و دولت با نوع برنامه‌هایی که در دستور کار دارد، بر خلاف انتظار خیلی زود قرار است از وعده‌های خود عقب‌نشینی کند.

این عقب‌نشینی و روی بر تافتن دولت از وعده‌های خود در شرایطی رخ می‌دهد که دولت روحانی در همان ابتدای افزایش قیمت بنزین یا به گفته خودشان واقعی کردن قیمت آن، اعلام کرده بود که درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین، قرار است صرف افراد کم‌درآمد و ضعیف جامعه ‌شود؛ ولی هنوز کمتر از 10روز از این وعده دولت نگذشته است که شاهد نوعی چندگانگی‌ها و ابهام و همچنین در نظر گرفتن برخی از شروط در رفتار دولت در باره اختصاص عواید حاصل افزایش قیمت بنزین به اقشار ضعیف و خانواده‌های کم‌درآمد هستیم.

پیامدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین

روزنامه دنیای اقتصاد به نقل از مرکز آمار برای ماه آبان اعلام کرد: نقطه اصابت تورم بنزین

بر اساس گزارش مرکز آمار در ماه گذشته تورم ماهانه برای دهک‌ها، ۲ روند متفاوت را ثبت کرد؛ یک روی کاهشی برای دهک‌های بالا و یک روی افزایشی برای دهک‌های پایین. بیشترین تورم مربوط به دهک اول و معادل ۹/ ۱ درصد بود و کمترین تورم نیز به طبقات میانی هزینه‌ای و در حدود ۴/ ۱ درصد ثبت شده است. گزارش مرکز آمار حکایت از یک تفاوت در عوامل به وجود آورنده تورم و اثرپذیری از سیاست بنزینی در آبان ماه در بین دهک‌های مختلف دارد. قیمت بنزین در هفته پایانی آبان ماه افزایش یافت، گروه حمل و نقل در برخی دهک‌ها نقش کلیدی را در شاکله تورم بازی می‌کند. به روایت مرکز آمار، آنی‌ترین واکنش را سبد مصرفی دهک‌های بالا به افزایش قیمت بنزین نشان داده است. طوری‌که از کل تورم ماهانه دهک دهم (۷/ ۱ درصد)، در حدود یک درصد متعلق به گروه حمل و نقل بوده است. در حالی‌که سهم افزایش قیمت بنزین در تورم ماهانه دهک اول حدود ۱۴/ ۰ درصد بوده است؛ یعنی در حدود یک هفتم دهک دهم. بالاترین هزینه‌های دهک اول، تحت تاثیر گروه سبزیجات و مسکن بوده است. البته برای مطالعه میزان و شکل اثرگذاری تورم بنزین بر دهک‌های مختلف، باید منتظر گزارش‌های ماه‌های بعد بود، اما تصویر اولیه گزارش مرکز آمار، پردرآمدها را متاثرین اصلی افزایش قیمت بنزین معرفی می‌کند.

سرنوشت بازار مسکن پس از افزایش قیمت بنزین، موضوعی است که تارنمای نامه نیوز به آن اشاره کرده است.

بعد از افزایش قیمت بنزین نرخ‌ها در بازار ارز، سکه، طلا و خودرو با صعود روبرو شد، حال در این شرایط باید دید در بازار مسکن چه رخ خواهد داد و آیا قیمت ملک دوباره گران خواهد شد و رکود بازار مسکن عمیق‌تر از گذشته خواهد شد؟

بازار معاملات مسکن در تهران طی ماه میانی پاییز با دو روند متفاوت قیمت فروش و حجم خرید مواجه شد. اطلاعات رسمی از این بازار نشان می‌دهد آبان امسال به‌رغم افزایش ۱۸ درصدی حجم معاملات خرید آپارتمان نسبت به مهر، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در همین فاصله زمانی نزدیک به ۲ درصد کاهش پیدا کرد.

تارنمای  بهار نیوز به بررسی تاثیر افزایش قیمت بنزین بر نرخ تورم پرداخته و به نقل از یک اقتصاددان می گوید اگر قرار بود قیمت بنزین روی نرخ تورم تاثیر بگذارد، باید در کشورهایی که بنزین را ۱۰ برابر گرانتر از ایران می فروشند، تورم بسیار بالایی به وجود می آمد.

جعفر خیرخواهان به تشریح ضرورت های افزایش قیمت بنزین پرداخت و اظهار کرد: قیمت هرکالا درسطح جهانی تعیین شده و خرید و فروش می شود. درحال حاضر قیمت بنزین در خلیج فارس حدود ۵۰ سنت است که ما تا چند روز پیش آن را حدود ۹ سنت می فروختیم. به عبارت دیگر بنزین با قیمت هزار تومان و با در نظر گرفتن دلار ۱۲ هزار تومانی، برابر با ۹ سنت و بسیار ارزان بود. در کشورهای همسایه از جمله ترکیه و پاکستان که وضعیت درآمدی آنها تفاوت چندانی با ایران ندارد، بنزین به قیمت ۵۰ سنت به فروش می رسد که برای دولت درآمدزایی دارد، زیرا از آن مالیات هم دریافت می کند.

در تارنمای انصاف نیوز درخواست قضایی ابطال مصوبه‌ی افزایش قیمت بنزین، پوشش خبری داده شده است.

این تارنما به نقل از یک وکیل دادگستری می‌گوید با بررسی حقوقی، دادخواست ابطال قسمتی از مصوبه‌ی سران سه قوه مبنی بر دو نرخه بودن و سهمیه بندی را به دیوان عدالت اداری تحویل داده است.

به گزارش انصاف نیوز، «سعید بدخش» در این باره می‌گوید: به‌نظر بنده مطابق قانون هدفمند سازی یارانه‌ها، دولت حق تعیین دو نرخ برای بنزین و سهمیه بندی آن را ندارد. زیرا در ماده یک و در مفهوم آن، اجازه‌ی تعیین تنها یک قیمت داده شده است. از طرفی فقط در خصوص آب و برق مجوز قیمت‌های ترجیحی و پلکانی داده شده است. بنابراین می‌بایست آن قسمت از مصوبه در خصوص قیمت دوم (از قرار هر لیتر سه هزار تومان) به‌دلیل مخالفت با قوانین باطل شود. این دادخواست و رسیدگی شایسته‌ی دیوان در کوتاه ترین زمان ممکن، نشان دهنده‌ی ظرفیت کشور و قوانین جاری مبنی بر مسیرهای درست اعتراض به یک مصوبه خواهد بود.

رسانه های اصولگرا

واکنش ها به سخنان حسن روحانی از اجرای طرح اصلاح نزخ بنزین

روزنامه وطن امروز تیتر “دولتی که گوش نداشت” را بزرگنمایی کرده و می نویسد:

روزنامه وطن امروز می نویسد: مهم‌ترین ویژگی دولت حسن روحانی چیست؟ دولت اعتدال، دولت برجام، دولت عقلانیت، دولت پیر، دولت لَخت، دولت حرف و در نهایت؛ دولت تدبیر و امید، مجموعه اسامی متفاوتی است که موافقان و منتقدان دولت در این سال‌ها برایش برگزیده‌اند.مهم‌ترین ویژگی دولت و تفکر حاکم بر آن اما از نگاه این قلم، «حرف ناشنوی» و «مشورت‌ناپذیری» است. مجموعه الفاظ درشت و توهین‌آمیزی که آقای روحانی در مواجهه با منتقدان دولتش به کار برده، در تاریخ 40ساله جمهوری اسلامی یک رکورد است. مسأله خطرناک‌تر اما اصرار عجیب دولت بر تکرار اشتباهات و اعتقاد متصلب آن به‌درستی راه‌های تکراری و تجربه شده است. دولت و شخص آقای روحانی بیش از هر کسی از بدعهدی اروپا و غرب در مذاکرات هسته‌ای دهه 80 آگاهی داشتند، با این حال مجددا با همان دولت‌ها قرارداد سستی امضا کردند که یک سال‌ونیم پس از خروج عضو اصلی آن هم دست کشور ما به هیچ جایی بند نیست.

دولت اکنون فهمیده توقف طرح مسکن‌مهر و فحاشی چندساله به آن چه بر سر حوزه مسکن و قشر مستاجر آورده، لذا طرحی بسیار کوچک‌تر ولی بسیار گران‌تر(!) را به مردم عرضه می‌کند! دولت بالاخره دریافته که توقف طرح سهمیه‌بندی بنزین چقدر نابخردانه بوده است. دولت ظاهرا فهمیده که تخریب طرح هدفمندی یارانه‌ها با برچسب صدقه دادن به مردم و گداپروری حرف خوبی نبوده، لذا اکنون با افتخار هر چه تمام‌تر یارانه بنزین را در قالب طرح حمایت معیشتی به حساب برخی سرپرستان خانوار واریز می‌کند.

صبح نو در صفحه نخست روزنامه خود نوشت: حامیان دولت برای اعاده حیثیت خود، اعتراضات پراکنده‌ای نسبت به بی‌خبری رییس‌جمهوری از زمان اجرای طرح بنزین داشتند

این روزنامه با انتخاب تیتر “سروصدای کور اصلاح‌طلبان” اظهار نظر اخیر رییس‌جمهوری درباره بی‌اطلاعی‌اش از زمان اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، تعجب افکار عمومی و نیروهای سیاسی منتقد و حامی دولت را در پی داشت.

این روزنامه همچنین به نقل از ابطحی آورده است: باور بی‌اطلاعی رییس‌جمهوری سخت است

در سرمقاله  روزنامه خراسان می خوانیم: آقای رئیس جمهور ما به شدت نگرانیم”

محمدسعید احدیان نویسنده این سرمقاله می نویسد: جناب آقای روحانی!

وظیفه خود می دانم  به شکلی صریح نگرانی خود را از فاصله بسیار جدی دولتمردان با مردم اعلام کنم. جناب عالی همراه با خنده توضیح دادید که  مانند مردم از افزایش قیمت بنزین صبح جمعه که از خواب بیدار شده اید، مطلع شده اید. با شنیدن این اظهارات بیش از تعجب، نگرانی گریبانم را گرفت.

هنگامی که رئیس محترم جمهور چندین ساعت پس از مردم عادی از یکی از مهم ترین تصمیمات تمام دولت اش مطلع می شود(چون مردم شب قبل از این بمب خبری مطلع شده بودند)، زمانی که رئیس محترم شورای عالی امنیت ملی چندین ساعت پس از شروع اعتراضات و آغاز چالش هایی که امنیت بخشی از مردم را به خطر انداخته بود، از آن مطلع می شود و زمانی که نوبخت بحث های صورت گرفته درباره افزایش قیمت بنزین را کافی می‌داند و رئیس دفتر رئیس جمهور توضیحات نیم ساعته رئیس جمهور در هیئت دولت را برای مردم کافی اعلام می کند، به ما حق دهید که دوباره نگران شویم.

دولت با افکارعمومی چه کار می‌کند؟ عنوانی است که در تارنمای جهان نیوز می توان مطالعه کرد

این تارنمای خبری در ادامه می نویسد: بازی تو بودی من نبودم در یک طرح مهم/ وقتی ادعای بی‌خبری روحانی دوستان دولت را هم عصبانی کرد

سئوال اساسی اینجاست که دولت با افکارعمومی چه کار می کند؟ نه تنها یک صدای واحد از دولت درباره طرح سهمیه بندی بنزین و مشتقات آن دیده نمی شود بلکه سخنان ضد و نقیض و حتی نقض کننده یکدیگر است.

در بخش دیگر این گزارش می خوانیم: بعد از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین بود که گلایه ها نسبت به عدم اطلاع نسبت به این موضوع میان مردم و نخبگان آغاز شد. «علی ربیعی» سخنگوی دولت در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به این موضوع کرد: «اطلاع رسانی از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می‌کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می‌کنند؟»

واکنش‌ها به اظهارات روحانی درباره بی‌اطلاعی از افزایش قیمت بنزین از دیگر موضوعات مورد توجه تارنمای مشرق نیوز است

این تارنما در بخش دیگر گزارش خود آورده است: مقامات کشور و نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات تأمل‌برانگیز رئیس‌جمهور درباره بی‌اطلاعی از افزایش قیمت بنزین تأکید کردند: سخنان روحانی، در شأن رئیس‌جمهور و مردم نبود.

به گزارش مشرق، اظهارات تأمل‌برانگیز روحانی مبنی بر اطلاع نداشتن از زمان آغاز سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین، با واکنش مقامات و نمایندگان مجلس مواجه شد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، اقناع عمومی ‌انجام نپذیرفت، عنوان کرد: مردم ایران از این برنامه ناراضی‌هستند، اما به دلیل فرمایشات رهبر معظم انقلاب و برای دفاع از نظامشان حتی به خیابان‌ها آمدند و بر علیه اغتشاشات راهپیمایی کردند.

حمایت رهبری از طرح سهمیه بندی بنزین

روزنامه کیهان به نقل از خطیب جمعه تهران: واکنش رهبر انقلاب به سهمیه بندی بنزین صیانت از امنیت ملی بود

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه شیوه اجرای این تصمیم بزرگ [سهمیه بندی بنزین] که دارای ابعاد ملی بود در بوته نقد است و توضیح لازم و اقناع ملی و اجماع نخبگانی صورت نگرفت، گفت: برای کاهش نگرانی‌ها مسئولان محترم بسته‌ای را در نظر گرفتند اما هم باید با مردم از رسانه ملی صحبت کرد و در این زمینه کوتاهی نکنند و از مردم هم عذرخواهی و دلجویی شود و هم نظارت مستمر برای جلوگیری از افزایش قیمت مصنوعی داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌ علی ‌اکبری در خطبه‌های نماز جمعه تهران بااشاره به اینکه در مدیریت مصرف بنزین به طور خاص اجماع وجود دارد که ما یکی از کشورهای مُسرِف هستیم و یک عیب ملی در این زمینه وجود دارد، گفت: سبکی که در مصرف انرژی و بنزین داریم، متعارف نیست و در صدر جدول جهانی از نظر مصرف نامناسب هستیم.

روایت کریمی از جلسه مجلس پیش از گرانی بنزین؛ تیتر مورد انتخاب خبرگزاری مهر است

مهر به نقل از لاریجانی نوشت: راهکار تامین بودجه سال آینده اصلاح قیمت بنزین است

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: لاریجانی پیش از گرانی بنزین به نمایندگان گفت «یکی از راهکارهای تأمین منابع موردنیاز برای بودجه سال آینده، می‌تواند اصلاح قیمت حامل‌های انرژی باشد.»

علی اکبر کریمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اظهارات اخیر جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور مبنی بر اینکه نمایندگان از گرانی بنزین مطلع بودند،گفت: همان طور که برخی از نمایندگان بارها مطرح کرده‌اند، ما هیچ اطلاعی از اصلاح قیمت بنزین پیش از اعلام رسمی آن نداشتیم.

پیامدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین

خبرگزاری فارس نیز به موضوع بنزین، طرح تازه ترافیک و آلودگی هوا؛ واکنش نشان داده و در ادامه می افزاید:

از ماجرای مشکوک حذف کارت‌های سوخت تا طرح تازه ترافیک تهران. این گزارش نگاهی دارد به رئوس مهم‌ترین پیگیری‌هایی که مردم سوژه‌های آن را از «فارس من» مطالبه کردند.

به گزارش این رسانه خبری، هوا آلوده است؛ نفس‌های مردم به شماره افتاده. قرار بود افزایش چند برابری بهای بنزین باعث کاهش مصرف و بهبود کیفیت هوا شود؛ نشد! مثل خیلی از وعده‌های دیگر. خبری از مدعیان طرح تازه ترافیک هم نیست؛ طرحی که آن هم قرار بود مثلاً اوضاع خیابان‌های تهران را سر و سامان دهد. مردم مانده‌اند و آلودگی.

تارنمای راه دانا تیتر “دولت باز هم خلف وعده کرد؟” را برجسته سازی کرده و از گرانی ۲۰۰ درصدی کالاها در غرب کشور خبر داده است.

مسئولان بازرسی اصناف می‌گویند در روزهای اخیر قیمت برخی کالاها در کرمانشاه با رشد ۲۰۰ درصدی روبرو بوده‌اند که این به معنی شکست دولتی‌ها در وعده کنترل بازار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصادنیوز پس از تصمیم ناگهانی دولت در سهمیه بندی بنزین و افزایش سه برابری آن، مردم از این نگران بودند که این افزایش سه برابری بر روی قیمت سایر کالاها تاثیر چند برابری داشته باشد.

دولتی‌ها اما وعده دادند که بازار را کنترل می‌کنند و مردم از این بابت نگرانی چندانی نداشته باشند، اما افزایش قیمت کالاها در بازار کرمانشاه نشان از شکست این وعده دولتی‌ها بود و آنها نتوانستند این وعده خود را عملی کنند.

در صفحه نخست تارنمای الف به نقل از بهمنی: مجلس دهم از راس امور بودن افتاد/ بیش از ۷۰ درصد نمایندگان فعلی مجلس تغییر می‌کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از عملکرد مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس دهم انتظارات مردم را به خوبی برآورده نکرد و قطعا بیش از ۷۰ درصد نمایندگان فعلی تغییر می‌کنند.

بهمنی: مجلس دهم از راس امور بودن افتاد/ بیش از ۷۰ درصد نمایندگان فعلی مجلس تغییر می‌کنند

محمود بهمتی نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی: دولت باید حداقل ۱۰ روز قبل از افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین، اذهان عمومی را آماده و یارانه بنزین را به مردم پرداخت می‌کرد. اما نحوه اطلاع‌رسانی آنان کاملاً اشتباه و شوک‌آور بود. البته هنوز دیر نشده است و باید مردم را آگاه و قانع کرد که سهمیه‌بندی بنزین به زیان آنان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.