نوشته شده در تاریخ دیدگاه ها

پمپ بنزین و معضل نیروی انسانی

نیروهای پمپ بنزین به عنوان ویترین این کسب و کار محسوب میشوند.در حال حاضر این نیروها هیچ گونه آموزشی برای ارائه خدمات به مردم ندیده اند.

در دنیای پر شتاب و رقابتی امروز، آنچه می‌تواند منجر به کسب مزیت رقابتی شود، منابع انسانی است. در واقع، منابع انسانی در هر صنعت از عوامل کلیدی رشد و بهره‌وری محسوب می‌شود و عامل اساسی موفقیت می‌باشد، تا جایی که منابع انسانی یک سازمان را بعنوان سرمایه‌های اصلی آن سازمان قلمداد می‌کنند که می‌تواند موجبات پیشرفت و توسعه را فراهم کند. یک سازمان‌دهی و تشکیلات سازمانی مبتنی بر منابع انسانی بهره‌ور و کارآمد است که می‌تواند بهترین برنامه ریزی‌ها برای موفقیت یک بنگاه اقتصادی را رقم بزند. بطوری که، اکثر صاحبنظران در ارتقای بهره‌وری نقش کلیدی و محوری را برای انسان قایل شده‌اند که در سایه توجه به او و نیازهایش موفقیت‌های بزرگی برای سازمان‌ها حاصل می‌شود.

پمپ بنزین

تصویری آشنا در جایگاه سوخت

لباس های اغلب  نامرتب ،چهر های  خسته ،رفتار غیر حرفه ای ،لحن صحبت غیر مودبانه  و عدم ارائه خدمات بر اساس شرح وظایف اینها مواردی است که معمولا در جایگاه های سوخت  کشور با آن مواجه هستیم .پمپ چی بودن کار بسیار سختی است که نیازمند حوصله و صبوری بسیار زیادی است .مدت زمان کار ایستاده بسیار طولانی ،عدم وجود زمانی برای استراحت به دلیل ماهیت کار و از همه مهمتر مضر بودن محیط پمپ بنزین همه و همه بر روی رفتار و عملکرد نیروی انسانی در پمپ های بنزین تاثیر گذار است .

اهمیت نیروی انسانی در پمپ بنزین

منابع انسانی وظیفه خلق تجربه خوب برای مشتری را دارد .این نیروی انسانی است که  کسب و کار را جهت به دست آوردن مشتری و نگهداشتن آنها بازاریابی می کند. ایجاد برند کسب و کار  همنوا و مرتبط شامل هماهنگ نمودن آرزوها، ارزش­ ها، نیازها و خواسته های کسب وکار با مشتریانی است که شما در پی جذب و حفظ آن ها هستید.توسعه نیروی انسانی یکی از ابزارهای اساسی در افزایش سطح فروش و ارائه خدمات به مشتریان است.در کسب و کاری مانند پمپ بنزین که مشتریان از نوع عبوری هستند و کمتر میتوان به مشتریان وفاداری دست یافت خلق یک تجربه خوب برای ایجاد باشگاهی از مشتریان لازم است .جایگاه های سوخت به دلیل شرایط خاص و مخاطراتی که دارند باید از نیروی انسانی آموزش دیده در حوزه ایمنی هم بهره ببرند که در حال حاضر این موضوع در حد آموزش های بسیار ابتدایی است.

مشکل نیروی انسانی در جایگاه های سوخت چیست ؟

اغلب جایگاه داران به دلیل شرایط اقتصادی و مشکلات مربوط به نیروی انسانی ، فرایند مشخصی برای جذب و آموزش و ارتقای نیروی انسانی ندارند. در برخی از جایگاه ها پمپ چی ها اغلب بدون قرارداد مشخص فعالیت میکنند و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هم نیستند.در مواردی هم پمپ ها توسط این افراد اجاره میشود . به این دلایل اغلب این نیروها قابل مدیریت نیستند. همچنین عدم پرداخت حقوق و مزایای مناسب و همچنین حق سختی کار و در نظر نگرفتن این شغل به عنوان یک شغل زیان آور موجبات عدم رضایت کارکنان را فراهم می آورد. این مسائل باعث میشود تا نیروها برای جبران خدمات خود اقدام به تخلف های گوناگون مانند فروش سهمیه غیر قانونی ،کم فروشی و فروش جانبی بدون رضایت مشتری نمایند.علاوه بر این به دلیل سطج رضایت پایین نیروها ،رفتار آنها با مشتریان هم دچار خلل گردیده و موجبات ایجاد تجربه نامساعد مشتری میشود.

نیروی انسانی در جایگاه های سوخت چه زیان هایی به مالکین و بهره برداران میزند؟

نیروی انسانی غیر ماهر و غیر حرفه ای درجایگاه های سوخت میتواند زیان های جبران ناپذیری به مالکان و یا بهره برداران جایگاه سوخت وارد نماید. این موارد شامل جرایم سنگین ناشی از تخلف کم فروشی ،جرایم مربوط به فروش مکمل و افزودنی های غیر مجاز ،کاهش رتبه اعتباری جایگاه،نارضایتی و ریزش مشتریان ،بدنامی به عنوان کم فروشی یا گران فروشی خدمات بین مشتریان و ضربه به برند می باشد.کاهش فروش جایگاههای سوخت که ناشی از این اقدامات است صرفه اقتصادی جایگاه را از بین میبرد.

راه حل این مشکل چیست ؟

با توجه به اینکه اغلب جایگاه داران عزیز کشور نگاه مدرن و نوین به کسب و کار جایگاه داری ندارند به نظر میرسد تدوین دستور العمل ها و ارائه خدمات جذب ، توانمند سازی و اخراج نیروی انسانی توسط شرکت های متخصص در قالب های ساده میتواند به این کسب و کار ها کمک کند . با استفاده از این روش ها میتوان وضعیت فعلی نیروی انسانی را در جایگاههای سوخت کشور به نقطه بهبود نزدیک کرد.از سوی دیگر ایجاد و توسعه اتوماسیون که موجب کاهش درگیری نیروی انسانی در جایگاهها میشود میتواند این مشکلات را کاهش دهد.همچنین آموزش ضمن خدمت نیروی انسانی میتواند کمک کند تا رفتار این افراد به فروشندگان و ارائه دهندگان خدمات حرفه ای تغییرنماید. متصل کردن سازو کاری برای جبران خدمات و پاداش  و همچنین توجه به نیازهای نیروی انسانی میتواند رضایت شغلی آنها و در نتیجه آن سطح کیفیت خدمات را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *